عمومی

ویژگی های اتاق سرور

اتاق سرور به فضایی گفته می شود که برای نگهداری سرورها، روترها، سوییچ ها و سایر تجهیزات شبکه ساخته می شود. اتاق سرور می تواند به صورت تنها یا بخشی از یک دیتا سنتر باشد و در شکل های متنوع ایجاد شود. درباره اتاق سرور میتوان گفت اتاقی است که شرایط محیطی و عملکردی را برای سرورها و تجهیزات مرتبط فراهم می سازد.اتاقی که سرورها در آنجا نگهداری می شود به عنوان قلب شبکه سازمان تلقی می شود به همین دلیل تامین امنیت و مقاوم سازی آن مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.هر چقدر که یک سازمان در این مورد بودجه اختصاص دهد بعدها می تواند به همان مقدار سرور را از آسیب های بزرگ در امان نگه دارد.برای ایمن سازی اتاق سرور برقراری سه اصل CONFIDENTIALITY AVAILIBILITY و INTEGRITY بسیار زیاد حائز اهمیت بوده به صورتی که کاربر بتواند با کمال آرامش و بدون هیچگونه دغدغه امنیتی، در هر جا و زمان به اطلاعات با حفظ محرمانگی و در چارچوب سیاست های تعریف شده دسترسی داشته باشد. در ابتدا باید بدانیم اتاق سرور باید دارای چه قابلیت هایی باشد.

1- مشخصات محل اتاق سرور

معمولا اتاق سرور در پایین ترین طبقه درنظر گرفته می شود اما اگر از ابتدا در طبقات دیگر موجود باشد و امکان جابجایی وجود نداشته باشد، می توان با مقاوم سازی آن را در برابر عوامل طبیعی از قبیل زلزله و… ایجاد کرد.از جمله کارهایی که می توان  انجام داد، عبارت است از: پوشاندن سطوح با یک لایه سیمانی،کشیدن لایه ای از ماده ضد آتش Fire Tard روی لایه سیمانی– ایجاد کف و سقف کاذب جهت عبور لوله های اطفای حریق ، برق و شبکه ، عایق بودن دیوارها، سقف و درها ،عدم داشتن هیچ پنجره ای در اتاق به دلایل امنیتی ، ارتفاع کف تا سقف به اندازه دو متر و هفتاد سانتی متر، بکارگیری کف پوش کاذب از نوع آنتی استاتیک ، استفاده و بکارگیری از درب های ضد حریق و ضد سرقت

این مطلب را هم بخوانید :  راهکارهای شناسایی قطعات اصلی اچ پی

2-راه انداری سیستم تهویه و تخلیه گردوخاک

با نشستن گردو خاک روی چیبست های تجهیزات ، ممکن است عمل خنک سازی آنها با مشکل روبرو شود در نتیجه خرابی زودرس اتفاق می افتد از اینرو استفاده از سیستم تهویه هوای اتاق سرور کامل لازم می باشد.

این مطلب را هم بخوانید :  معرفی محصولات DELL EMC

3-راه اندازی سیستم اطفای حریق

درمکان های مختلف اتاق سرور کامل نظیر داخل رکها ، تجهیزات برقی داخلی و … سنسورهای تشخیص حریق نصب می شود.

4-رنگ آمیزی ضد حریق یا EPOXY

5- نصب دوربین های کنترلی

نصب دوربین های کنترلی درون اتاق سرور بسیار مؤثر است.دوربین ها بطور ۲۴ ساعته اتاق سرور را مانیتور کرده و Log ها را در سرورکامل مربوطه ذخیره می کنند.

6- نصب سیستم کنترلی مناسب جهت ثبت تردد افراد و مدیریت آن

افراد مجاز برای ورود به اتاق سرور  باید کارت تردد را همراه داشته باشند. همچنین ثبت اثر انگشت  یا وارد کردن کد از دیگر گزینه هایی است که می توان آن ها را فعال نمود.

7- تامین روشنایی

روشنایی اتاق سرور  باید به گونه ای باشد تا در هنگام خروج شخص از اتاق سرور کامل خاموش شوند تا از تولید حرارت اضافی جلوگیری به عمل آید.

8- سیستم خنک کننده

دمای مناسب برای اتاق سرور ۱۸ درجه سلسیوس می باشد.

9- ساختار برق شهر و برق اضطراری

کابل کشی اتاق سرور باید مطابق استاندارد های کابل کشی با تجهیزات باکیفیت پیاده سازی شود. قسمت های مختلف جهت داشتن سیستم برق رسانی مطمئن شامل موارد زیر است : تابلو برق، UPS ، ژنراتور چاه ارت، تابلو برق وATS

 

10- انتخاب سرور مناسب

سرورها ، کامپیوترهای قدرتمند با توان پردازش و ذخیره سازی بالایی هستند که به عنوان مرکز منطقی نرم افزارهای مختلف شبکه درنظر گرفته می شوند. دیتابیس های مختلف نظیر SQL ، Oracle و … روی این بستر ایجاد شده و ایستگاه های کاری مرتبط با شبکه را تغذیه می نمایند. با توجه به فضای محدود اتاق سرور و لزوم استفاده  بهینه از فضا ، بکارگیری  سرور های Rackmount پیشنهاد می شود.این سرور ها ادمین شبکه را قادر خواهند ساخت تا به راحتی به آن ها دسترسی داشته و بنا به شرایط آن ها را افزایش یا کاهش دهد

این مطلب را هم بخوانید :  راهنمای خرید سرور HPE