عمومی

راهکارهای شناسایی قطعات اصلی اچ پی

راهکارهای شناسایی هاردهای اصلی HP

۱- برچسب پلمپ روی درب بسته‌بندی: این برچسب دارای ویژگی‌های امنیتی مشابه برچسب امنیتی روی محصول است. جنس این برچسب از مواد تجزیه‌پذیری است که اجازه نمی‌دهد بدون آسیب رسیدن به پلمپ از روی جعبه جدا شود و هنگام باز کردن جعبه‌ی دستگاه پاره می­‌شود. اگر بسته‌ای برچسب پلمپ نداشته باشد و یا دستکاری شده باشد، اعتبار آن زیر سوال می‌رود.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

۲- برچسب روی بسته‌بندی: برچسبی که روی سطح بیرونی بسته‌بندی هارد سرور قرار می‌گیرد. این برچسب شامل اطلاعات شناسایی محصول، مبدأ آن و جزئیات ضروری برای ردیابی محصول توسط اچ پی یا کارخانه سازنده آن است.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

۳- بسته‌بندی بین المللی: بسته‌بندی محصولات اچ پی به طور کامل ایمن و محافظت شده است. بسته‌بندی هاردهای اچ پی شامل نگهدارنده حرارتی، فوم نگهدارنده و بسته‌بندی آنتی­ استاتیک است.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

۴- برچسب روی هارد: برچسب روی هاردهای اچ پی ممکن است با اشکال مختلف باشد، که دربردارنده لوگوی اچ پی یا کارخانه سازنده آن بوده و حاوی اطلاعات محتویات و جزئیات مربوط به ردیابی محصول است. همه هارد درایوهای اچ پی دارای برچسب امنیتی اچ پی هستند که زمان تولید قطعه در کارخانه روی آن نصب می‌شود.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

۵- برچسب امنیتی اچ پی: اچ پی برای اعتبارسنجی محصولات خود برچسب‌های امنیتی مختلفی را به کار می‌برد. این برچسب‌ها دارای لایه‌های امنیتی آشکار و پنهانی هستند تا از جعل شدن آنها جلوگیری شود. چند ویژگی از این لایه‌های امنیتی به شرح زیر است:

آخرین نسخه لیبل اچ پی، در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ ارایه شد. نوار امنیتی در این سری از لیبل‌های اچ پی در واقع هولوگرام‌های فلورسنتی است. اگر لیبل را به سمت چپ و راست حرکت دهیم، نوشته HPE در جهت مخالف حرکت می‌کند. اگر لیبل را به سمت بالا و پایین حرکت دهیم، نوشته HPE در جهت مخالف حرکت می‌کند.

در ادامه این ویژگی را در تصویر می‌بینیم:

این مطلب را هم بخوانید :  راهنمای خرید سرور HPE
شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

در لیبل اچ پی، که در ماه جولای ۲۰۱۵ ارایه شده است، لوگوی HP در وسط قرار داشت و تعدادی کلمه OK و علامت “تیک” نیز در اطراف آن قرار گرفته بود.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی
شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی
  1. اگر لیبل را در جهت بالا و پایین حرکت دهید، کلمه OK و علامت “تیک” در خلاف جهت یکدیگر و حول لوگوی مرکزی حرکت می‌کنند.
  2. اگر لیبل را به سمت چپ و راست حرکت دهید، کلمه OK و علامت “تیک” هم جهت با هم و حول لوگوی مرکزی حرکت می‌کنند.

لیبل های اچ پی تا قبل از جولای ۲۰۱۵

لیبل های اچ پی تا قبل از جولای ۲۰۱۵، به صورت زیر ارایه می شد:

الف) نوار امنیتی که دارای دایره هولوگرافیکی بود و از HP به OK و حالت بی نور تغییر می‌کند.

ب) سه خط متن با سایزهای متفاوت OK که روشن و خاموش می‌شود. بزرگترین فونت سایز آن با دایره هولوگرافیک به طور متناوب تغییر می‌کند.

ج) نوار رنگی که در نورهای مختلف، بین سبز و ارغوانی روشن تغییر رنگ می‌دهد.

شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی
  1. شماره سریال: روی هر بسته هارد اچ پی یک شماره سریال وجود دارد که با کد امنیتی (S/C) و یا کد پیگیری (CT) چاپ شده روی برچسب محصول مرتبط است. به منظور جلوگیری از تقلب رایج بازار که از شماره سریال‌های روی محصولات اصلی اچ پی برای محصولات تقلبی استفاده می­‌شود، این شماره سریال روی برچسب محصول چاپ نمی‌شود بلکه با کد امنیتی و یا کد پیگیری چاپ شده بر روی برچسب آن مرتبط است. برای سنجش اعتبار شماره سریال آن باید با ایمیل Hardware.counterfeitvalidation@hp.com مکاتبه نمایید.
شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

راهکارهای شناسایی حافظه و رم های اصلی اچ پی

بسته‌بندی: در صورتی که حافظه اچ پی را خریداری می­ کنید بایستی دارای بسته‌­بندی طلقی تاشو باشد که عایق حرارتی و آنتی استاتیک است. در غیر اینصورت (سایر بسته‌بندی‌ها) کالا غیراورجینال است. در صورتی که حافظه‌­ی بدون بسته‌بندی (Pack Tray) خریداری می‌کنید، بایستی از منبع خرید خود مطمئن باشید و به برچسب امنیتی روی خود حافظه دقت کنید.

این مطلب را هم بخوانید :  ویژگی های اتاق سرور
شناسایی قطعات اورجینال سرور اچ پی

برچسب امنیتی: این برچسب امنیتی دارای ویژگی‌هایی مشابه برچسب‌های امنیتی هاردهاست که در بالا آورده شد. این برچسب، هم روی لبه بالای بسته‌بندی در بخش تاشو آن نصب می‌شود و هم بر روی خود حافظه (RAM) قرار می‌گیرد. امکان ندارد که بتوان بدون آسیب رساندن به برچسب، آن را از روی بسته‌بندی برداشت و موقع بازکردن بسته‌بندی نیز به راحتی پاره می­‌شود. لذا درصورتی که بسته‌بندی برچسب امنیتی ندارد و یا دستکاری شده است باید به اورجینال بودن کالا شک کنید.